Home / Hatay / Hassa / ŞEREF MADALYASINA 61 SONRA KAVUŞAN KORE GAZİSİ ,HAYATINI KAYBETTİ.

ŞEREF MADALYASINA 61 SONRA KAVUŞAN KORE GAZİSİ ,HAYATINI KAYBETTİ.

Spread the love

Hassa’da unutulan şeref madalyasına kavuşan Kore Gazisi Mustafa Çörtük(86) yaşamını yitirdi.

2012 yılındaki, Hassa Kaymakamı Bülent TEKBIYIKOĞLU, unutulan Gazilik Şeref Madalyasını 61 yıl sonra, düzenlenen bir törenle Kore Gazisi Mustafa Çörtük’e takdim etmişti.

Kaymakamlıkta ,19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle yapılan toplantıda, madalyası olmadığı fark edilen Gazinin madalyası ,resmi makamlarla yapılan çalışmalar sonucu 61 yıl sonra madalyasına kavuşan Kore Gazisi ,Mustafa Çörtük,göz yaşlarına hakim olamamıştı.

Zamanın Hassa Kaymakamı Bülent TEKBIYIKOĞLU Kore Gazisi Mustafa Çörtük’ü Kaymakamlık makamında kabul ederek, şunları ifade etmişti.

“Bundan 61 yıl önce, NATO adına savaşa katılan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tarihi görevini en iyi şekilde yapmış ve Türk askerinin başarısını bütün dünyaya göstermiştir. Barış adına savaşa katılan askerlerimiz, savaşmanın yanında yüksek disiplin ve adalet anlayışını dünyanın öbür ucuna taşımışlardır. Devletimizi ve Türk insanını ülkesinden uzak diyarlarda şan ve şerefle temsil eden gazilerimize minnet borcunu ödemenin haklı gururunu bugün yaşamaktayız. Yıllar sonrada olsa devletimiz görevini yapmış ve Mustafa Amcanın emanetini kendisine takdim etmiştir. Kendisi bizim onur ve gurur kaynağımızdır.” demişti.

Kore Gazisi Mustafa Çörtük ise,

Gözyaşları içerisinde “Allah devletimizden ve milletimizden razı olsun ,zeval vermesin” .ifadelerini kullanmıştı.

Hassa Arpalıuşağı mahallesinde hayatını kaybeden Kore Gazisi Mustafa Çörtük,öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından mahalle kabristanlığına defnedildi.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.