Home / İslam / Rızkı Helalden Aramak Farzdır

Rızkı Helalden Aramak Farzdır

Spread the love

rizikDini bir terim olan rızık; İnsanların yaşamının devam etmesini sağlayan, insanlara fayda sağlayan, yenilebilen ve içilebilen Allah’ın herkese nasip ettiği kendisinden faydalanılan maddi ve manevi her şey, rızık olarak adlandırılmaktadır.
Müslümanların helal rızık temin etmek için, çalışıp gayret etmeleri pek mühim bir vazifedir. Bir Hadis-i şerifte: “Her Müslüman üzerine helâli aramak vaciptir.” buyrulmuştur. Çünkü bir Müslüman, mükellef olduğu bazı vecibeleri ancak kazanç sayesinde yapabilir. Bu vecibelerin yapılması kuvvete ve sıhhate bağlıdır. Kuvvet ve sıhhat ise gıdaya vesair ihtiyaçlara bağlıdır. Resulullah Efendimiz (s.a.v.) “İbadet on kısımdır: Bunların dokuzu helâl kazançtır. Kalan biri ise diğer ibadetlerdir.” buyurmuşlardır.
Helâl yoldan kazanıp helâlinden yemek mühimdir. Resulullah Efendimiz (s.a.v.) “…Haram lokma yiyen kimsenin kırk gün namazı kabul olunmaz” buyurdular.
Bir şeyin helâl veya haram olması, ya Kuran-ı Mübin’in Ayetleri ile veya Peygamberimizin (s.a.v.) hadisleriyle veya müctehidlerin icmaı ile sabit olur. Helal mi, haram mı olduğu bir delil ile açıkça sabit olmayan şeyler de şüpheli olup terk etmek lazımdır.
Haram olan şeyleri yapmak ise günahtır, dünyada da ahirette de azaba sebeptir. Haram olan şeylerin zararları çoktur. Şüpheli olan şeylerde insanın harama düşme tehlikesi vardır. Binaenaleyh ihtiyatlı olan ve hakkı ile takva sahibi bulunan bir insan, şüpheli şeylerden uzak durur.
Allah, cümlemize helal ve bereketli rızıklar nasip eylesin.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir