Home / İslam / REGAİB KANDİLİ ve YAPILACAK İBADETLER

REGAİB KANDİLİ ve YAPILACAK İBADETLER

Spread the love

Receb-i Şerifin ilk Perşembeyi Cumaya bağlayan gecesi Regaip Kandili’dir. Bu geceye Regaip denilmesi, melekler bu geceye çok rağbet ettikleri içindir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu ki:

Recebin ilk cuma gecesinden gafil olmayınız. Çünkü bu geceye melekler Regaip ismini vermiştir. Bu gecenin üçte biri olduğunda gökyüzünde ve yeryüzünde hiçbir melek kalmaz, hepsi Kâbe’de ve onun etrafında toplanır.

Cenâb-ı Hak hallerine muttali’ olur ve ‘Ey meleklerim! Dilediğinizi benden isteyiniz.’ buyurur. Onlar da: ‘Ey Rabbimiz! Senden Recep ayında oruç tutanları bağışlamanı istiyoruz.’ derler. Allâhü Teâlâ “Bağışladım” buyurur.

Bu gece, Hz. Amine’nin alemlere rahmet olan ahir zaman peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’e hamile olduğunu anladığı gecedir.

Bu gecenin feyiz ve bereketinden istifade etmek için bu geceyi ibadet ve taatla ihya etmelidir. Bu geceyi oruçlu olarak karşılamalıdır.

Regaip gecesi, akşamla yatsı arasında 12 rekât Hacet namazı kılınır. İki rekatta bir selam verilerek kılınan bu namazda, Fatiha’dan sonra her rekatta 3 İnnâ enzel-nâhü… ile 12 İhlâs-ı şerif okunur.

Namazdan sonra, 7 Salât-ı Ümmiyye okunup secdeye varılır. Salât-ı Ümmiyye şudur: “Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedinin-Nebiyyil-ümmiyyi ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim.”

Secdede 70 defa:

Sübbûhun Kuddûsün Rabbünâ ve Rabbül-melâiketi ver-Rûh” okunur. Secdeden kalkıp bir defa:

Rabbiğfir verham ve tecâvez ammâ talem. İnneke entel-eazzül-ekrem.” okunur. Tekrar secdeye varılıp yine 70 defa:

Sübbûhun Kuddûsün Rabbünâ ve Rabbül-melâiketi ver-Rûh” okunur.

Secdeden sonra duâ edilir. Duada Allâh’a şu şekilde iltica etmelidir:

Allâhümme bârik lenâ Recebe ve Şabâne ve belliğnâ Ramazân.”

Regaip Gecesi’nin gündüzünde, yani Cuma günü öğle ile ikindi arasında 2 rekatta bir selâm verilerek 4 rekat teşekkür namazı kılınır. Her rekatta 1 Fâtiha, 7 Ayetü’l-Kürsi, 5 İhlâs-ı şerif, 5 Kul eûzü birabbil-felak, 5 Kul eûzü birabbin-nâs sureleri okunur. Namazdan sonra:

25 defa “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azimil-kebiril-müteâl”,

25 defa “Estağfirullâhel-azim ve etûbü ileyk” diyerek istiğfar ve sonra da dua edilir.

Regaip Kandiliniz mübarek olsun.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir