Home / İslam / Peygamberimiz’den Sonra İnsanların En Faziletlileri

Peygamberimiz’den Sonra İnsanların En Faziletlileri

Spread the love

Peygamber Efendimiz sallallâhü teâlâ aleyhi ve sellem hazretlerinden sonra insanların en faziletlisi Ebubekr-i Sıddık, sonra Ömerü’l-Fârûk, sonra Osman-ı Zinnureyn, sonra Aliyyü’l-Mürteza radıyallâhü anhüm hazretleridir.

İlk halife olan Hz. Ebûbekr-i Sıddîk (r.a.), Resûl-i Ekrem Efendimiz’in (s.a.v.) peygamberliğine yutkunmadan inandı ve mirâcını da tereddütsüz tasdik buyurdu.

İkinci halife olan Hz. Ömerü’l Fârûk, hükümlerinde hakkı batıldan ayırdı.

Üçüncü halife Hz. Osman-ı Zi’n-nûreyndir. Zîrâ Resûlullah Efendimiz muhterem kerimelerinden Hazret-i Rukiyye’yi ona nikâhlamıştı. Hazret-i Rukiyye vefat edince diğer muhterem kerimesi Hazret-i Ümmü Gülsüm’ü de onunla evlendirmişlerdir. O da irtihal edince Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Eğer üçüncü bir kızım olsa idi onu da sana nikâhlardım.” buyurmuşlardır.

Dördüncü halife olan Aliyyü’l Mürteza, Peygamberimiz’in amcasının oğludur. Ashâb-ı Güzîn içinde Mürteza lakabı ile mümtaz olmuştur.

Resûlullâh Efendimiz’den (s.a.v.) sonra en faziletliler Ebubekir, sonra Ömer, sonra Osman, sonra Ali Radıyallâhü Teâlâ anhümdür. Halifelikleri bu tertip üzeredir ve haktır. (Sırrı Paşa, Şerh-i Akaid tercümesi)

 

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.