Home / Hatay / KÖŞE YAZARIMIZ SAYIN MEHMET AKİF TERZİ’Yİ KAYBETTİK.

KÖŞE YAZARIMIZ SAYIN MEHMET AKİF TERZİ’Yİ KAYBETTİK.

Spread the love

Web sitemizde köşe yazarlığı yapan Mehmet Akif TERZİ Sabah saatlerinde denizde geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

İzmir’de deniz’de yüzerken geçirdiği kalp krizi ile rahatsızlanan Mehmet AKİF TERZİ (56) sabah saatlerine hayata gözlerini yumdu.

Peki Mehmet Akif Terzi Kimdir?

1964 yılında Hatay’ın Dörtyol ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Dörtyol’da, tamamlayan Terzi, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki lisans eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Türk İktisat Tarihi bölümünde Şer‘iye Sicilleri üzerine yaptığı tez çalışması ile Yüksek lisansını tamamladı. 1987 yılında Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde uzman olarak göreve başladı. Bu zaman zarfında çalışmalarını Osmanlı bürokrasisi ve kent tarihleri üzerinde yoğunlaştırdı. Osmanlı tarihindeki çeşitli konularla ilgili birçok sempozyum, panel ve konferanslara konuşmacı olarak katıldı; tebliğler sundu. Tarihi ve sosyal içerikli konferans ve paneller düzenledi. Arşiv Dünyası, Kentvizyon, Sence, Düşünen Siyaset gibi dergilerle çeşitli internet gazetelerine makaleler yazdı. Birçok tarihi projede görev aldı; ortak yayınlar yaptı. Çalışmalarını özellikle Çukurova ve Hatay tarihi üzerine yoğunlaştıran Terzi’nin yayınlanmış eserleri arasında Gavurdağı’nın Bulanık Tarihindeki Sır Perdesi, Türk Devlet Geleneğinde Bürokrasi ve Memur, Payas Sancağı Nüfus Defteri, Kinet’ten Ümraniye’ye Osmanlı Belgelerinde Dörtyol, Kınık’tan Kıyı’ya Osmanlı Belgelerinde Osmaniye, Osmanlı Vilayet Salnamelerinde Cebel-i Bereket Sancağı, Osmanlı Nüfus Defterlerinde Kırıkkale, Osmanlı Belgeleri Işığında Antakya adlı kitapları bulunmakta olup Küllerinden Yeniden Doğan Şehir; Payas, Tarihte Osmanlı Endonezya İlişkileri gibi baskıya hazır eserleri bulunmaktadır.

Sivil toplumlarla ve Köşe yazarlığı ile de yakın ilişki içerisinde olan Terzi, Türkiye Kamu-Sen ve TÜRKAV’ın kurulduğu günden bu yana İstanbul teşkilatlarında yönetici olarak görev aldı.

Türk Büro-Sen İstanbul 1. Şube başkan yardımcılığı yanı sıra kuruluşunda bulunduğu Türk Arşivciler Derneği’nin de halen yönetiminde yer almaktadır.

Sayın Mehmet Akif TERZİ Hatay’ın Nabzı Sitesinde köşe yazarlığı yapmaktaydı.

Hatay’ın Nabzı ailesi olarak Merhuma Yüce Allah’tan rahmet kalanlarına baş sağlığı dileriz.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

BÜYÜKŞEHİR, ET VE ET ÜRÜNLERİNDE DENETİMLERİNİ SIKILAŞTIRDI

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ve Antakya İlçe Tarım Müdürlüğü, et …

Bir yanıt yazın