Home / Dünya / Irak ve İran Üzerinden Bölgeyi Okumak

Irak ve İran Üzerinden Bölgeyi Okumak

Spread the love

Merhaba sevgili okurlarım;

Bugün ülkemizin çevresinde gelişen olayları analiz etmek için bölge de olup bitenleri mercek altına alıyoruz.

İran ve Irak

İlk olarak güney ve doğu komşularımızdan olan İran ve Irak ile ilgili olacak. Bu iki ülke de, son 30 yılda öyle şeyler değişti ki bugün nasıl bir noktaya gelindi, nasıl operasyonlara maruz kaldı, hep birlikte inceleyeceğiz.  Irak’ın devrik Lideri Saddam Hüseyin Amerikan direktifleriyle İran’a saldırmış ve 8 yıl süren Arap Fars savaşı yapılmıştır. Yapılan savaşta kimse galip gelemezken iki tarafta büyük kayıplar vermiştir. Bunun akabinde Saddam Hüseyin Kuveyt’e saldırır ve Müttefiki olan Amerika’dan destek alamaz aksine körfez harekatı olarak adlandırılan Irağı zayıflatma operasyonlarına maruz kalmıştır. Bu savaşın ardından Saddam Hüseyin ağır kayıplar vermiş bugün ki Kuzey Irak olan bölge de hakimiyetini kaybetmiştir. Ardından yapılan Çöl Tilkisi operasyonu ile daha da zayıflatıldı.

2000’li yıllara geldiğimizde ise Amerikan askerlerinin Irağa girmesiyle sonuçlanan ve Saddam’ın devrilmesiyle bitmek bilmeyen terör saldırılarına maruz kalmıştır.

Irak’ta nüfus anlamında en az nüfusa sahip olan topluluklardan biri olan Kürtler Cumhurbaşkanlığı gibi bir makama gelmiş Ülkenin çoğunluğuna sahip olan Şii Nüfus ise Başbakanlığı alarak ülke yönetimine katılmıştır geri kalan Sünni Arap ve Türkmen gruplar dışlanmış ve kendi kaderlerine terk edilmiştir.

Maliki yönettiği ülke de mezhepçi politikalar izleyerek Ülke de marjinal ve Selefi örgütlere katılımı arttırmış ve Ülkesinin bölünmesine neden olmuştur.

Bugün ne maliki kaldı nede başka birisi ülke tamamen mezhep çatışmalarına boğuldu ve Ülke ‘de Sünniler bu selefi örgütlere destek vermeye zorlandı hatta vermeyenler dahi DAEŞ gibi terör örgütü mensubu ithamlarla zulme uğramıştır.

DEAŞ’ın elinde bulunan başta Musul ve Felluce’ye nasıl bir ironi ise Amerikan düşmanı olduğunu iddia eden İran’a bağlı milisler ile Amerikan askerleri birlikte mücadele etmektedir.

Birbirine düşman görünen bu iki ülke, son zamanlarda öyle yakınlaşmaya başladı ki adeta, uzun yıllar bunun için bir alt yapı çalışması yapmış gibi.

En son Amerika ve Avrupa’nın İran üzerinde ki Ambargoyu kaldırması bölge deki dengelerin değişmesi için en büyük hamle olduğu görülmektedir. Bu gizli ittifakın neticesini ise bugün Irak ve Suriye de çok net bir şekilde görmekteyiz.

Bölge de sözüm ona Küçük Amerika olan İsrail de İran’a düşman ikisi de birbirine tehditler ederek hızla Silahlandılar ve bu silahlanmalar neticesinde büyüyen İran ve İsrail olmuştur. Bölgede bulunan diğer Ülkeler ise bu gerginliğin tesirinde kalarak yerinde saymışlardır. Emperyalist Aktörler Bölge de ki dengelerini korumak adına her türlü mezhep etnik ameliyat bıçaklarını kullanarak bölgeyi paramparça etmişlerdir.

Değerli okuyucularım Bugün ki analizimiz bu kadar gelecek yazımızda Uzak komşular olan doğu blok ülkelerinden Rusya ve İran’a değineceğim. Saygılarımla

Analizci

 

About Analizci Haberci

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

TSK’DAN AÇIKLAMA: EL BAB TAMAMEN TEMİZLENDİ

Spread the loveİşte TSK’nın o açıklaması; BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinden kaynaklanan Meşru Müdafaa Hakkımız gereği, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.