Home / Hatay / Antakya / HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDİYOR, ANTAKYA’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDİYOR, ANTAKYA’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Spread the love

Antakya Belde BaşkanıAntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci “Yerel yönetimler için kısa sayılabilecek 11 ay gibi az bir zamanda önemli hizmetler gerçekleştirdik.

Antakya Belediyesi ailesi olarak 5 yıllık Stratejik yatırım ve kalkınma planımız doğrultusunda bu hizmetlerimiz her geçen gün artarak devam ediyor, Antakya’nın çehresi değişiyor. dedi.”

Antakya Belediyesi’nin 11 aylık icraatlarını özetleyen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Antakyalılara en iyi ve kaliteli hizmeti sunma adına gece-gündüz demeden var güçleriyle çalıştıklarını vurguladı.

Yolların bakımı ve temizliğini çok önemsediklerini ifade eden Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci şehir genelinde yapılan hizmetlerle ilgili şöyle dedi;

“Yasa gereği Antakya ilçe sınırlarında bulunan 14 metre ve altındaki bütün yollarda temizlik, yol açma, parke döşeme, asfaltlama, kaldırım düzenleme, bu cadde ve yollar üzerinde bulunan refüj, bulvar ve meydanların bakımı, temizliği, revizesi ekiplerimizce düzenli olarak yapılıyor.

Şehrimizde bulunan 20 bin m² ve altındaki tüm parkların bakımı, onarımı, revizesi periyodik olarak devam ederken, bir taraftan da şehrimize yeni parklar kazandırılması noktasında çalışmalarımız hızla devam ediyor. Göreve geldiğimiz günden itibaren Antakya’da bulunan 95 parkımızın tamamı elden geçirilirken, kullanılamaz ve atıl durumdaki 10 parkın tüm bakımları yapılarak yeniden ayağa kaldırıldı. Saraykent, Altınçay ve Bohşin mahallelerimizde ise toplam 10 dönümü bulan 4 yeni parkın da yapımını sağlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.”

Temizliğe önem verdik

“Antakya’nın tarihi ve medeniyetler şehri olması dolayısı ile tertemiz ve pırıl pırıl olmasını çok önemsedik. Bu kapsamda Antakya’mızın başta merkezi olmak üzere bütün mahallelerinde temizlik konusunda özel bir gayret gösterdik. Bu doğrultuda yaptığımız özel protokollerle, Antakya sınırları içerisinde bulunan 183 cami, 3 kilise, 1 havra, 30 ziyaret ve türbede vatandaşlarımızın daha rahat ibadet edebilmeleri için temizlik çalışması yaptık. Bu kapsamda bütün ibadethanelerimiz en az ayda bir kere olmak üzere ekiplerimiz tarafından temizleniyor.”

Vatandaşımızın ayağı çamura değmeyecek

“Yolların bakımı konusunu da çok önemsedik. Bu hususta bugüne dek 15 bin ton asfalt malzemeyi 95 mahallemizin yollarının bakımı ve genişletme çalışmalarında kullandık. 2015 yılındaki hedefimiz ise 20 bin ton asfalt malzemesi kullanmak. Tamir bakım ve yenileme dâhil 250 bin metrekare parke taşı döşedik. Haziran ayı sonuna kadar 500 bin metrekare daha ilave etmek üzere 2015 yılı sonuna kadar toplam 1 milyon metrekare parke taşı döşemeyi hedefliyoruz. Böylece 95 mahallemizde vatandaşımızın ayağı çamura değmeyecek. Tüm bunların yanı sıra şehrin ihtiyaç olan muhtelif mahallelerinde bu güne kadar 36 kilometreye ulaşan yeni imar yolları açarak, vatandaşa en iyi hizmeti sunuyoruz.”

Serinyol da Tabiat Parkı

“Antakya’da yeni mesire yerleri oluşturmayı planlıyoruz. Bununla ilgili özel bir çalışma yaptık. Serinyol mahallesinde bulunan Yıldırım Deresi mevkiinde bulunan 120 bin dönümlük alanda tabiat parkı oluşturmayı planlıyoruz. Aynı şekilde Kisecik İçme suları bölgesinde de 60 dönümlük bir mesire yeri oluşturacağız.”

Sosyal Belediyecilik

“Sosyal belediyecilik anlamında yürütülen çalışmalarımız kapsamında sınava hazırlık konusunda öğrencilerimize destek olmaya devam ediyoruz. Yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerine yönelik şu ana kadar 256 öğrencimizi TEOG sınavına hazırladık.

Eğitim öğretim yılı 2. Döneminde yeni kayıtları aldığımız TEOG kursu öğrencilerimiz 310’u bulurken, bu sayıyı en kısa zamanda 500’e çıkarmayı hedefliyoruz.

Üniversiteye hazırlık konusunda yine kurslarımız var. Gençlerimize sahip çıkıyoruz. Şu ana kadar 135 öğrenciye YGS kursu vermeyi sürdürüyoruz. Hedefimiz bu sayıyı 180’e çıkarmak. Çocuklarımızı servisle evlerinden alıp kurstan sonra tekrar evlerine bırakıyoruz.”

65 Yaş ve Üstü Yaşlılarımıza Evde Bakım Hizmeti

“65 yaşını geçmiş kimi kimsesi olmayan yaşlılarımız için ev de bakım hizmeti gerçekleştirmek için Antakya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızla protokol imzaladık. Temizliğinden, kuaför hizmetine kadar bu insanlarımıza her türlü desteği vereceğiz. Bakıma muhtaç yaşlılarımızın evlerine konusunda uzman bu işin eğitimini almış olan iki hanım kardeşimizi göndereceğiz. Bu hanım kardeşlerimiz evin temizliğini yapacak. Halıları, perdeleri, çamaşırı, bulaşığı yıkayacak. Çamaşırları ütüleyecek. Yaşlı teyzemizin, amcamızın kışın başında sobasını kuracak, kış bitiminde sobasını sökecek, borularını temizleyecek. Kısacası yaşlılarımızın ve evin her türlü hizmetini ‘65 Yaş Üzeri Yaşlılara Evde Bakım Hizmeti’ ile gerçekleştirmiş olacağız. Bu hizmetlerimizin tümünü 95 mahallemizde, oy verdi vermedi şeklinde ayrım yapmadan sürdüreceğiz. Antakya’mızın geleceğe taşınması konusunda zaman kaybına tahammülümüz yok. Az söz çok icraat yaparak bundan sonraki süreçte de hizmetlerimiz artarak devam edecek.”

Uzunalıç, Tahtaköprü ve Akcurun Mahallelerine Çok Amaçlı Sosyal Tesis

Antakya’ya bağlı Uzunalıç, Tahtaköprü ve Akcurun mahallelerinde uygun alanlarda vatandaşların düğün, cenaze, toplantı, sergi, kadın el sanatları gibi vatandaşların her türlü sosyal faaliyetlerini yapabileceği Çok Amaçlı Tesisler yapmayı hedefliyoruz.

Kültürel Belediyecilik

“Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, beden ve ruh sağlığını geliştirmek, boş zamanlarını faydalı bir şekilde geçirmelerini sağlamak, amatör spor faaliyeti gösteren sporcularımıza destek sağlamak amacıyla Antakya Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nü kurduk. Kulüp bünyesinde sporcularımız Masa Tenisi, Satranç, Tenis, Yüzme, Voleybol, Basketbol, Hentbol, İzcilik, Güreş, Atletizm, Aba Güreşi, Tekvando, Boks, Kick Boks, Karate, Muay Thai, Okçuluk, Halk Oyunları ve Bisiklet branşlarında sporlarını amatör olarak yapabilmektedir.

Ayrıca Kültür ve Sosyal İşler hizmetlerimiz kapsamında gitar, keman, ney, bağlama, Halk Oyunları, Mozaik, step, aerobik, fitness ve plates kurslarımız devam ediyor. Kurumumuz bünyesinde Türk Halk Müziği Koromuzun kurulması çalışmaları da hızla devam ediyor.”

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

ÇOCUKLARA KİTAP BAĞIŞINDA BULUNDULAR

Spread the love Antakya Soroptimist Kulübü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftası kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.