Home / İslam / HAZRET-İ OSMAN’IN BAZI VASIFLARI VE FAZİLETLERİ

HAZRET-İ OSMAN’IN BAZI VASIFLARI VE FAZİLETLERİ

Spread the love

Hazret-i Osman-ı Zinnureyn, orta boylu, iri omuzlu, güzel yüzlü, gür sakallı ve esmerdi. Alim ve fazıl, Abid ve salih, cömert ve kerim, halim ve selim pek nazik ve mahcub, Kureyş indinde gayet övülmüş ve sevilen bir zat idi.

Hazret-i Sıddık’ın daveti üzerine iman edenlerin birincisidir. Önce Habeşistan’a ve daha sonra Medine-i Münevvere’ye hicret etmiştir. İslâm dininin güçlenmesi için malıyla çok hizmet etmiştir. Resul-i Ekrem (sallallâhu aleyhi ve sellem) Hazretleri: “Osman, cennette benim refikimdir (arkadaşımdır)” buyurmuştur.

Hilâfet müddeti, on iki seneden on iki gün noksandır. Ömrünün sonunda büyük fitne ortaya çıkınca asiler elinde şehit olmuştur. (Radıyallâhu Anh)

Hazret-i Osman ve Hazret-i Ali ikisi de Resulullâh’ın damadıdır. İkisi de “Aşere-i Mübeşşere” (cennetle müjdelenen on kişi)dendir.

Bir gün Hazret-i Ali (k.v.), hutbede: “Ey insanlar! Hazret-i Osman’la benim misalim Allahü Teâlâ Hazretlerinin “Biz, ehl-i cennetin kalblerindeki kini çıkarttık.” mealindeki (Hıcr suresi, 47.) ayet-i kerimesinin kavl-i şerifi gibidir” diye buyurmuştur. Bu ayet-i kerime cennet ehli, cennete girdiklerinde kalblerinde birbirine karşı düşmanlık kalmayacağını beyan buyurmaktadır. (A. Cevdet Paşa, Kısas-ı Enbiya)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir