Home / İslam / HAYIR KAPISINI İLK AÇANIN SEVABI

HAYIR KAPISINI İLK AÇANIN SEVABI

Spread the love

Hazret-i Cerir (radıyallâhu anh) anlatıyor:

Bir kere biz, gün ortasında Resulullah’ın (sallallâhu aleyhi ve sellem) huzurunda iken Mudar kabilesinden aç ve çıplak bir kafile gelmişti. Bunları derin bir yokluk ve sıkıntı içinde gören Resulullah’ın (s.a.v.) müşfik simasının rengi derhal değişmişti. Bilal’e ezan okumasını ve kamet getirmesini emrettiler. Öğle namazını kıldıktan sonra îrad ettiği beliğ bir hutbesinde Ashabını sadaka vermeye ve yardıma teşvik buyurdular.

İlk önce Ensar’dan bir zat, eli ile taşıyamayacağı kadar ağır ve para ile dolu bir torba getirdi. Bundan sonra iki büyük yiyecek ve giyecek kümesi bunu takip etti. Bunun üzerine Resulullah’ın (s.a.v.) mübarek yüzünün, altın yaldızlı gümüş bir levha gibi parladığını gördüm.

Resulullah Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular:

Kim İslam’da tesis buyrulan güzel bir hayrı işler ve kendisinden sonra da bu hayır işlenirse, işlediği hayrın sevabı verilir. Ayrıca kendisine, o hayrı işleyenlerin sevabından hiçbir şey eksilmeden aynı sevap verilir.

Kim de İslam’da bildirilen bir kötülüğü işler, kendisinden sonra da bu kötülük işlenirse, işlediği münkerin (kötülüğün) günahı verilir. Ayrıca kendisine, o kötülüğü işleyenlerin günahından hiçbir şey eksilmeden aynı günah verilir.”

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Ensar’dan ilk ve mühim yardımda bulunan zatı kastederek onun hem kendi verdiği sadakadan hem de şu hayırlı yardımların hepsinden sevap kazanacağına işaret buyurdular. (Tecrid-i Sarih Terc.)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.