Home / Hatay / Hassa / HASSA’NIN KURTULUŞ GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

HASSA’NIN KURTULUŞ GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Spread the love

Hassa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94.yıl dönümü, coşkuyla kutlandı.

HASSA'NIN KURTULUŞ GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel ve Belediye Meclis Üyeleri Hassa Garnizon Komutanlığını ziyaretinin ardından Kurtuluş Bayram töreni, Hassa Kapalı Pazar yerinde başladı.

Hassa Kapalı Pazar yerinde yapılan Hassa’nı Kurtuluş Törenlerine;

Hassa Kaymakamı   Mustafa PALA ,Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr Lütfü Savaş,Hassa  Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel ,Garnizon ve Jandarma   Komutanı Yüzbaşı, Gürkan Kabakçı,, 1.Hudut  Tabur Komutanlığı Hareket Eğitim Subayı Binbaşı Zafer Güvercin,Sınır Bölük Komutanı Yüzbaşı Deha Karasimav,Emniyet Amiri Hasan Kılıç,Antakya ve İskenderun Hassalılar Dernek Başkanları,siyasi parti temsilcileri,kurum amirleri,mahalle muhtarları ve gazilerin   yanı sıra geniş halk topluluğu ve öğrenciler  katıldı.

Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel ;

Aziz Şehitlerimizi rahmetle,kahraman gazilerimizi hürmetle anarak başladığı konuşmasına;

“Hassamız içinde bulunduğu dönemin tüm olumsuz şartlarına  rağmen Aziz Milletimiz ve Saygıdeğer ecdadımızın sahip olduğu manevi güç ve bağımsızlık inancıyla eşine az rastlanır bir kahramanlık sergileyerek ilçemizi düşman işgalinden kurtarmış ve özgürlüğüne kavuşturmuştur.

Atalarımızın yapmış olduğu kahramanlıkları saymakla bitiremeyiz.Boklu Kaya Savaşları esnasında Fransız Karargahına yaptığı baskın ile 70 in üzerinde  Fransız askeri ve bir generalin etkisiz hale getirilmesi,belen’de bulunan karakolu basarak düşmanın ikmal yollarının kesilmesi ve Fransız birliklerinin Hassa’yı kuşatma girişimleri  ,kahraman ecdadımız tarafından her defasında şanına yakışır  bir şekilde bertaraf edilmiş olması bunlardan sadece bazılarıdır.

94 yıldan beri 15 Kasım günü Hassa’mızın Kurtuluş Günü olarak kutlanmaktadır.Ecdadımız Ülkemiz işgal altındayken illi mücadele ateşini yakan,namusunu toprağını ve bayrağını savunmak için elinden gelen her şeyi yapan ve başaran kahramanlardır.

Hassa’nın kurtuluş mücadelesinde,Ömer Dede,Dana Boruk ,Kara Hasan Paşa,Mehmet Çavuş ve nice adsız kahramanlarımız bu günleri bize miras bıraktı ve bizlere emanet etti.Bu mirasın adı TÜRKİYE CUMHURİYETİ’dir. Bu miras büyük hayelleri olan insanların mirasıdır.Bu miras toprağa düşmüş şehitlerin ,kahraman gazilerin mirasıdır.Bu miras bu ülkede yaşayan ve bu ülkeye  ait hissedenlerin mirasıdır.Bu miras ,Mustafa Kemal ATATÜRK’ün mirasıdır.”dedi.

Başkan Demirel;

“Kıyamete kadar semalardan ezanımız susmasın,gönderimizden bayrağımız inmesin,vatanımız asla ve asla bölünmesin ve Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.Ne Mutlu Türkün Diyene” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç Dr.Lütfü SAVAŞ ise yaptığı konuşmada;

“Bugün Hassa’nın ve Hassalı’nın bayram günü.Sevinç ve neşe içerisindeyiz.Atalarımız,bugün ,yani 94 yıl önce, kolundaki esaret zincirini kırmışlar ve biz torunlarına özgürlük yolunu açmışlardır.Bizlere bırakılan bu kutsal emaneti sonsuza kadar taşımalıyız ve taşıyacağımıza söz veriyoruz.Hassa halkı dün,düşmana aman vermediği gibi,bugünde; vatanımızın huzuruna ve bağımsızlığına göz dikenlere aman vermeyecektir.Atatürk’ün çizdiği bağımsızlık yolunda devam edecektir.”dedi.

Başkan SAVAŞ;

Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel kardeşimle Hassa’nın kalkınması ve  gelişmesi için birlik ve beraberlik içersinde çalışacaklarını, sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından kurtuluş bayramı etkinliklerine geçildi ;

Öğretmenlerden oluşan müzik dinletisi   ve öğrencilerin oynadıkları halk oyunları , halkın beğenisini kazandı.  İlerlemiş yaşına rağmen Zeytinoba Mahallesinden Mahmut Bolat Hoca’nın el yazma eserinden okuduğu Hassa’nın en büyük tarihi çınarını anlatan şiiri,Hassa Halkından ve protokolden büyük alkış aldı. Antakya Mehteran Bölüğü gösterileri, Hassa halkını coşturdu. Hassa Mahalle muhtarlarından oluşan halk oyunları ekibinin oynadığı halk oyunları ve protokol üyelerinin halaya katılması kurtuluş gününü, şenlik havasına dönüştürdü.  Muharip Gazilerin  ve İzmirli Gazinin Efe  oyunu kurtuluş gününe renk kattı.

Kurtuluş Günü ile ilgili şiir ,resim ve kompozisyon dalında başarı gösteren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

TRT Sanatçısı Müzaffer Gök’ün seslendirdiği türkülerin ardından  tören sona erdi.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.