Home / Hatay / Hassa / HASSA’DA ÇOBANLAR ÖKSÜZ KALDI.

HASSA’DA ÇOBANLAR ÖKSÜZ KALDI.

Spread the love

Hassa’nın davar çanı ustası ve ayarcısı (Alimen Emmi) olarak bilinen Ali Bağcı 80 yaşında yaşama veda etti.

Bağcı’nın vefatı başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerini derinden üzdü, yörede ise tüm çobanları öksüz bıraktı.

Hatay’ın Hassa ilçesinde ömrünün büyük bölümünü çobanlıkla geçiren ve yörede davar çanlarının tını ayarcısı olarak bilinen Alimen emmi hakkın rahmetine kavuştu. Cenazesi ,köyünde sevenlerinin gözyaşları ve duaları eşliğinde toprağa verilerek son yolculuğuna uğurlandı.

Hassa’nın önemli Değerlerindendi.

Hassa’da hayvancılık ve çobanlık yapanlar, Akbez Gazeluşağı kırsalındaki kendisine ait toprak evde yaşamını sürdüren Ali Bağcı (Alimen) emmiyi bilirler. O yörenin aynı zamanda hikâyecisiydi, yıllar önce özellikle Halep’ten getirtilen davar çanlarının da tını ayarını Ali’men emmi yapardı. Henüz radyo, televizyon ve teknolojinin gelişmediği dönemlerde Alimen emmi aynı zamanda namı değer hikâyeciliğiyle de herkesin gönlünde önemli yeri vardı.

Çanını ayara getirenler hem işlerini yaptırır, ayrıca birbirinden ilginç hikâyeleri, anıları büyük bir keyifle dinleyerek zaman geçirirlerdi. Yakın bir zamana kadar Hassa’da yörenin gençleri, orta yaşlılar koca çınar Alimen emminin yanına uğrayıp, hoş sohbetinden feyz almayı sürdürürdü.

Ali Bağcı (Alimen Emmi) halen sakladığı 25-30 yıllık çanlarını gelen misafirlerine göstererek bunların hepsinin ayrı ayrı özelliğini, ayrı dili, ayrı işlevi olduğunu anlatırdı.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir