Home / Hatay / Hassa / HASSA ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞI ÜRETİMİNDE ÇITASINI YÜKSELTTİ.

HASSA ZEYTİN VE ZEYTİN YAĞI ÜRETİMİNDE ÇITASINI YÜKSELTTİ.

Spread the love

Hatay’ın üzüm ve incir cenneti olarak bilinen Hassa İlçesi ,son yıllarda zeytin üretimi bakımından adından söz ettirmeye başladı.

zeytinyağı

Her yıl, modern tesislerin hizmete girmesi ve zeytinlik alanlarının genişletilmesiyle, Hassa , Hatay genelinde zeytin ve zeytinyağı üretiminde çıtasını yükseltmeye devam ediyor.

35.750 dekar alanda zeytin tarımı yapılan ilçede müteşebbis iş adamları, birbirinden son teknoloji ürünü zeytin yağı işletmelerini faaliyete geçirerek,ilçe ekonomisine katkı sağlıyorlar.

Suriye sınırında bulunan volkanik arazideki 90 bin dönümlük yabani zeytinlerin aşılanması ve ayrıca dağlık bölgedeki 40 bin adet yabani zeytinlerin aşılanması ilçe genelinde toplam 11 adet tam otomatik Zeytin yağı fabrikasının kurulması, Hassa’nın zeytin ve zeytinyağı alanında ilerlemesinin bir göstergesidir.

Zeytin hasadı başlaması nedeniyle;

Hassa İlçesinin en önemli ekonomik aktörlerinden zeytinyağı üretiminin can damarı olan zeytinyağı fabrikaları, Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel ve başkan yardımcıları tarafından ziyaret edildi.

Zeytinyağı üretimi ile ilgili konularda işletme sahiplerinden bilgi alan Belediye Başkanı Demirel;

Zeytinyağı çektirmeye gelen çiftçilerle sohbet ederek, sorunlarını dinledi. Bu yıl zeytin rekoltesinde düşüş oluğunu belirten çiftçiler ve işletmeciler, zeytinyağı kalitesi ve piyasasından memnun olduklarını ifade ettiler.
Hassa’nın tarım alanında önemli bir yere sahip olan zeytin kapasitesini, yeni projelerle daha artıracaklarını belirten Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel;
“Orman alanlarında toplum yararına istihdam edilen işçilerimizle Hassa Çukur Akdoğan bölgesinde 3 bin dönüm arazide 30 bin, 2 bin dönümlük arazide bulunan 10 bin adet yabani zeytin aşılandı. Yabani zeytin olan diğer dağlık bölgelerinde de aşılama işlemi ile ilgili çalışmaları yapıyoruz.
İlçemizdeki bütün zeytin alanlarında damlama sulama sistemini kurmak için yeni bir proje çalışması düşünüyoruz.İnşallah düşündüklerimizi hayata geçirdiğimizde ilçemizin dağı taşı zeytinlik haline gelecek ve ilçemiz zeytin yağı üretiminde adından söz ettirecektir.”dedi.
Başkan Demirel;
Zeytinyağı üreticilerine bir an önce markalaşma ve kaliteli ambalaj hususunda çalışmalarını hızlandırmaları tavsiyesinde bulundu.

Kilis Gaziantep sırında bulunan ve 20 yıldır zeytin yağı işletmeciliği yapan i Mustafa Güven,yaptığı açıklamada;

“Hassa’nın son yıllarda zeytin ve zeytinyağı üretiminde Kilis ve Gaziantep’ e göre önemli bir gelişme kat ettiğini ifade ederek,müşterilerinin çoğunun Hatay ilçelerinin dışında bu illerden de geldiğini belirterek,kalite ve müşteri memnuniyete bunun bir göstergesidir.dedi.

İşletmeci Mustafa Güven;

Zeytin hasadı başlaması nedeniyle işletmelerini ziyaret eden Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel ve yardımcılarına teşekkür etti.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir