Home / Hatay / Hassa / HASSA BÖLGESİNDE SEBZE FİYATLARI İSTANBULLA YARIŞIYOR

HASSA BÖLGESİNDE SEBZE FİYATLARI İSTANBULLA YARIŞIYOR

Spread the love

Hatay Büyükşehir olduktan sonra su fiyatlarının artmasıyla birlikte Hatay’da bahçe tarımı bitme noktasına gelmişti.

Yapılan indirimlerin az olması, kırsal bölgelerin kentsel alan olarak değerlendirilmesi  ve Bölgeye sulama için kullanılan Baraj su seviyesinin az olması ve bölgeye aktarılan suların kesilmesi nedeniyle Hassa bölgesi tarımsal alanda büyük su sıkıntıları ile karşılamıştır.

Yine Hassa bölgesinin Hacılar Mahallesine yapılması planlanan barajın bir türlü yapımına başlanmaması yine Kahramanmaraş’tan Tahtaköprü Barajına aktarılması planlanan suyunda bir türlü gelmemesi bölgeyi İstanbul seviyesinde tarım ürünlerinin yükselmesine neden olmaktadır.

Ayrıca bölgede sürekli su kuyuları vurulmakta ve bu kuyularda bir süre sonrada Konya ovası sendromunu akıllara getirmektedir.

Verimli ve kaliteli topraklara sahip olan Hassa bölgesinin tarım alanında gelişiminin tekrar devam etmesi için çeşme sularında ki su fiyatları eski fiyatlarına geri çekilmeli bu mümkün değilse bölgeye yapılması planlanan  barajlara bir an önce başlamalı yada Tahtaköprü barajına gerekli takviyelerin bir an önce gerçekleşmesi gerekmektedir aksi taktirde Hassa bölgesi bu konuda büyük sıkıntılara düşecektir.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

HASSA’DA SEÇİM ANKETİ SÜRCİ BAŞLAMIŞTIR

Spread the love

Bir yanıt yazın