Home / İslam / HAREMEYN-İ ŞERİFEYN’E SURRE GÖNDERİLMESİ

HAREMEYN-İ ŞERİFEYN’E SURRE GÖNDERİLMESİ

Spread the love

Surre, her sene Hac mevsiminden önce Haremeyn-i Şerifeyn’in (Mekke ve Medine) eşrafına, ahalisine ve muhtaçlarına gönderilen hediyelerdir.

Haremeyn-i Şerifeyn ahâlîsine ilk defa Abbâsî halîfelerinden “Muktedir Billah” surre göndermiştir.

1389 senesinde Osmanlı sultanlarından Haremeyn-i Şerifeyn’in şerif ve seyyidlerine, alim ve hademelerine ilk olarak Edirne’den 80.000 altın surre gönderen Gazi Yıldırım Bayezıd Han’dır. Ondan sonra padişahlar muntazaman surre gönderdiler.

Peygamber Efendimizin sefere çıktıklarında hususi eşyalarını taşıyan deveye mahmil-i şerif denirdi. Sonraları teberrüken bir mahmil devesi düzenlenip Kabe örtüsü ve bazı hediyeler yüklenerek hacı kâfilelerinin önünde gönderilmesi uygun görülmüştü. İlk olarak mahmil tertip edip gönderen Emeviler zamanında Ebul-Hasan Ahmed ve oğullarıdır.

Yavuz Sultan Selim Han 1518 senesi Kasım ayında Şam şehrinden bir muhteşem mahmil hazırlayıp Hicaz’a göndermiştir. Mısır seferinden sonra Kahire’den diğer bir mahmil daha hazırlayarak yollamıştır. Her iki mahmil de Halîfe’nin şanına yaraşır şekilde kıymetli ve süslüydü.

Osmanlı Devleti zamanında her sene biri Mısır’dan diğeri Şam yoluyla İstanbul’dan olmak üzere iki mahmil-i şerif gönderilirdi. (Osmanlı Padişahlarının Haremeyn Hizmetleri)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir