Home / İslam / HANGİ HAYVANLAR KURBAN OLMAZ?

HANGİ HAYVANLAR KURBAN OLMAZ?

Spread the love

Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Kurban olacak hayvanların belli şartları taşımaları gerekir. Bu hususta, çok dikkatli olmak mecburiyetindeyiz. Bir veya iki gözü kör, zayıflıktan ilikleri erimiş, kesileceği yere gitmeye kudreti olmayan, yani hiç yürüyemeyen, kulaklarından biri olmayan veya burnu kesik olan hayvanları kurban etmek caiz olmaz.

Sığır, koyun veya keçinin bir memesi gitmiş veya kurumuş ise kurban edilmesi caiz olmaz. Lâkin yavrusunu emzirebilirse caiz olur. Dişsiz hayvanı kurban etmek caiz değildir. Eğer dişlerinin çoğu var ise kerahetle caizdir. Lâkin dişsiz hayvan dişli hayvan gibi yayılıp karnını doyurur ise caiz olur. Deli hayvan karnını doyuramazsa kurban etmek caiz olmaz.
Ölmek üzere olan hayvanı kurban etmek caiz olmaz. Kulağının biri dibinden kesilen yahut doğduğunda bir kulağı olmayan veya boynuzlarından biri veya ikisi kökünden kırılmış olan hayvanı kurban etmek caiz olmaz. Bir kimsenin emanet hayvanı kendisi için kurban etmesi, rehin hayvanı kurban etmesi ve almaya vekil olduğu hayvanı kendisi için kesmesi caiz olmaz.
Kocası, karısının veyahut karısı kocasının kurbanını izni olmayarak kendisi için kesse caiz olmaz. Kıymetini vererek razı etse de caiz olmaz.
Allah, kestiğimiz ve keseceğimiz kurbanlarımızı kabul eylesin.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.