Home / İslam / EN HAYIRLI ŞİFA KUR’AN’DIR

EN HAYIRLI ŞİFA KUR’AN’DIR

Spread the love

Faydası Kur’ân-ı Kerim’den daha büyük ve şifası daha çok bir kitap semadan indirilmedi. Kur’ân-ı Kerim, hastalıklara deva, kalplere ciladır. Allâme Fahruddin-i Razi merhum “Biz de Kur’ân’dan peyderpey öylesini indiririz ki mü’minler için şifa ve rahmettir…” meâlindeki İsrâ suresinin 82. Ayet-i celilesinin tefsirinde der ki:

Kur’ân-ı Kerim’de, fasid (bozuk) itikadlar, kötü ahlâklar gibi ruh hastalıklarına şifa vardır. Kur’ân-ı Kerîm’i okuyan bunlardan şifa bulur. Lâkin ihlâsla, kalp huzuruyla, madde ve manasıyla Allâhü Teâlâ’ya yönelerek okumalı, haram yememeli, günahlara dalmamalı, kalbi gafletle perdelenmiş, örtülmüş olmamalıdır. Nitekim Hadis-i şerifte:

“Allâhü Teâlâ gafil ve kendisinden başka şeyle meşgul olan kalbden yapılan duayı kabul etmez” buyurulmuştur. Şartlara riayet edilerek okunan Kur’ân-ı Kerim, doktorların tedaviden aciz kaldıkları her türlü hastalığı dahi iyileştirir. Hadîs-i şerifte: “En hayırlı şifâ Kur’ân’dır” ve “Kur’ân ile şifa aramayana Allah şifa vermez” buyurulmuştur.

İmam Kuşeyrî’nin oğlu çok şiddetli hastalığa yakalandı. İmam, bu üzüntü içinde iken rüyasında Peygamber Efendimizi (s.a.v.) gördü. Oğlunun hastalığını ona arz etti. Peygamberimiz: “Niçin şifa ayetlerine müracaat etmiyorsun?” buyurdu.

Hâsılı, Kur’ân-ı Mübin; maddî, manevi, bedeni ve kalbî hastalıklara şifadır. Nitekim: “Kur’an devâdır.” Hadîs-i şerifi de bunu bildirmektedir. (Fezâil-i Şehr-i Ramazân, Üchûrî)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın