Home / Haber / Gündem / ÇİN KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE EYLEM

ÇİN KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE EYLEM

Spread the love

Sarıyer Tarabya’da Çin işgali altında olan Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yapılan baskı ve zulüm için düzenlenen protesto gösterisiyle kınandı. Çin’de yaşayan Uygur Türkler’ine yapılan işkenceler yüzünden Tarabya Çin Konsolosluğu’nda yapılan eylem ana caddeye taştı.

 

ÇİN KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE EYLEM

Doğu Türkistan’da yaşayan Türkler’e yönelik şiddet bitmek bilmiyor. Ramazan ayında oruç tutan kişilerin tutuklandığı ve türlü türlü işkencelere maruz bırakıldığı Doğu Türkistan’da yaşayanlar için günler daha da geçiyor. Kadın ve erkeklerin her gün Çin zulmüne maruz kaldığı Doğu Türkistan konusunda dünya susmaya devam ediyor.

 

Bu duruma dur diyen ilçelerden birisi de Sarıyer Tarabya’da Çin Konsolosluğu önünde toplanan vatandaşlar oldu. Farklı ilçelerden gelen ve konsolosluk önündeki eylemlerini ana caddeye de taşıyan Müslüman vatandaşlara yoldan geçen arabalar ve halkta destek verdi. Pazar günü (05.07.2015) yılında yapılacak olan eyleme ise katılımın daha büyük olması bekleniyor. Geçmiş zamanlarda yapılan Urumçi katliamının yıl dönümü 05 Temmuz tarihinde olduğu için yapılacak olan büyük eylemin bu tarihte Çin Konsolosluğu önünde gerçekleşeceği belirtiliyor.

Doğu Türkistan (Uygurca: شەرقىي تۈركىستان Sherqiy Türkistan; Uyguriye), Orta Asya’nın orta bölümünde yer alan büyük Türkistan’ın doğu kesimidir. 1949 yılından bu yana Çin Halk Cumhuriyeti’nin siyasi ve iktisadi kontrolü altındadır. Bir ortaçağ Uygur el yazmasında “Uygurların Ülkesi” anlamına gelen, “Uygur Έli” terimi bulunmuştur.

Haber – Fotoğraf – Vidyo : Aslıhan KACAR

İşte o görüntüler.

 

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

İskenderun’da Korkutan Kaza

Spread the love Arsuz Karaağaç mahallesi övündük köprüsünden meydana gelen kazada bir araç dereye yuvarlandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir