Home / İslam / AŞIRI SICAKLAR…

AŞIRI SICAKLAR…

Spread the love

Mübarek Ramazan Ayı çok serin geçti. Hava sıcaklıkları çok yüksek seyrediyor. Kimi yer 45 derece, kimi yer 55 derece. Termometreler sınır tanımıyor, nerdeyse patlayacak. Düne kadar ısınamadık derken, şimdi de sıcaktan dert yanıyoruz. Allah’ın takdiri, elimizden bir şey gelmiyor. Her mevsimin kendine göre bir vazifesi var. Mahsuller olgunlaşacak, toprak altındaki böcekler dışarı çıkacak, meyve ve sebzeler kızaracak. Bu yaz, kışların yağışlı geçmesinden dolayı kuraklık beklenmiyor.

Her bölge cayır cayır yanıyor. Afrika sıcaklarıymış. Balkanlardan serin hava gelmesini bekliyoruz. Uzmanlar uyarıyor, sakın mecbur kalmadıkça evlerden dışarı çıkmayın, güneşte durmayın. Vatandaşlar denize ve yaylalara akın ediyor. Kimi de mecburiyetten evinde oturuyor. TV’de izliyoruz…Sıcaktan asfaltlar kendiliğinden eriyor. Otomobilleri lastikleri nerdeyse yollara yapışacak. Dışarı bırakılan yumurta kendiliğinden pişiyor. Evlerde klimalar ve vantilatörler hiç durmadan çalışıyor. Ne de olsa insanlarımız serinlemeye çalışıyorlar.

Hatay çok sıcaktı, bir de rutubet vardı. Gündüz gölgede bile terliyorduk. Konya’ya geldim, yine sıcak, ancak sevindirici olan rutubet olmaması. Gölgeler ve akşamlar ne de olsa serin. Konya’da havaların daha önceleri soğuk geçmesi yüzünden daha ekinler olmamış, daha doğrusu daha hasat sezonu başlamamış. Yaz gelir gelmez kış hazırlıkları başlamış bile.

Mevsim nasıl olursa olsun, her yazın bir kışı, her kışın da bir yazı vardır. Mevla’m neylerse güzel eyler.

Haydi hayırlısı…

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir