Home / Siyaset / Ahrazoğlu, Hatay’ın Cazibe Merkezi ilan edilmesini Meclis gündemine taşımaya devam ediyor.

Ahrazoğlu, Hatay’ın Cazibe Merkezi ilan edilmesini Meclis gündemine taşımaya devam ediyor.

Spread the love

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. AHRAZOĞLU, Suriye’deki iç savaş ve beraberinde meydana gelen siyasi göçün, Suriye’ye sınırı olan bölge coğrafyasını, özellikle de çok etkilediği Kilis’le birlikte Hatay ilinin cazibe merkezi yapılması için TBMM Genel Kurulunda Hükümete sorduğu soruya Bakandan cevap alamayınca konuyu Meclis gündemine taşımaya devam ederek Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle önerge vermiştir.

Mehmet Necmettin Ahrazoğlu TBMM Genel Kurul Konuşma

Ahrazoğlu; Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesi ile geçtiğimiz günlerde basında çıkan haberlerde Doğu ve Güneydoğu’da 4 şehrin cazibe merkezi ilan edileceği ve buralara 5 yılda 35 milyar TL yatırım yapılacağının açıklandığını belirterek konuyu Meclis gündemine taşımıştır.

 

Milletvekili Ahrazoğlu, geçtiğimiz hafta içerisinde Sayın Başbakan tarafından, bölgede en az dört adet büyük cazibe merkezi oluşturulacağı ve bir ilin merkez, etrafındaki illerle birlikte özel öneme haiz bölgeler oluşturulacağının bahsedildiğini ifade ederek, “Buralarda sağlıktan eğitime, yaşam standartlarına kadar hiçbir şeyin İstanbul’dan farkı olmayacak. AVM’lerden sinema salonlarına kadar her konuda vatandaşlar istedikleri imkanlara ulaşabilecekler. Ayrıca o bölgelerin potansiyeline uygun fabrikalar kurulacak. Çok ciddi istihdam alanları oluşturulacak. Bunun için de özel sektör beklenmeyecek. Önce devlet fabrikayı kurup alt yapısını hazırlayıp yatırımcıya teslim edecek. Üretilen ürünlere 5-10 yıllık alım garantisi vereceğiz. Devletin özel sektörden yaptığı alımlar o bölgelere kaydırılacak. Güneydoğu’nun tamamı ile Doğu Anadolu Bölgesinin sınır boyları bu projeye dahil edilecek. Bu proje için 5 yıllık sürede 30-35 milyar TL harcanacak.” şeklinde açıklamalar yapıldığını belirtmiştir.

 

Ahrazoğlu, Suriye’deki iç savaş ve beraberinde meydana gelen siyasi göçün, Suriye’ye sınırı olan bölge coğrafyasını ve özellikle Hatay ve Kilis illerini çok etkilediğini, Suriye’de yaşanan sorunlar sonucunda özellikle Hatay ili; ekonomi, turizm ve asayiş gibi her yönden en çok etkilenen illerin başında gelmekte olduğunu ve Hatay ilinin Kilis ili ile birlikte CAZİBE MERKEZİ ilan edilmesi konusunda acilen çalışma yapılması gerektiğini ifade ederek, Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti ve cevap istedi “İllerin cazibe merkezi ilan edilmesi hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Cazibe merkezi ilan edilecek il sayısını arttırmayı düşünüyor musunuz? Suriye’de yaşanan sorunlar sonucunda özellikle Hatay ili, ekonomi, turizm ve asayiş gibi her yönden en çok etkilenen illerin başında gelmekte olup, Kilis ili ile birlikte CAZİBE MERKEZİ ilan edilmesi konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.