Home / Siyaset / Ahrazoğlu: Analizleri yapılmayan gıda ve gıdaya temas eden ürünleri Meclis gündemine taşıdı.

Ahrazoğlu: Analizleri yapılmayan gıda ve gıdaya temas eden ürünleri Meclis gündemine taşıdı.

Spread the love

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. AHRAZOĞLU, Ülkemize ithal edilen gıda ve gıdaya temas eden ürünlerin kontrol ve analizleri ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşandığını belirterek konu ile ilgili TBMM Genel Kurulunda Hükümete soru sormuştur.

Ahrazoğlu, vatandaşların sağlığını yakından ilgilendiren bu önemli konu ile ilgili aşağıdaki açıklamaları yapmıştır;

Bebek mamalarında analiz sıklıkları Temmuz 2016’da %100 iken %25’e düşmüş durumdadır. Kakao çekirdeğinde zararlı küf ve zirai ilaç kalıntıları yani (pestisit) olmasına rağmen bir analize tabi tutulmadan yurda girmektedir. Yaş sebze ve meyveler de analiz sıklıkları ürün guruplarına göre %100 iken %10 a düşürülmüştür. Ülkemizde üretilen fındık ve fındık ürünleri ihracat yapılırken % 100 toksin analizi hem ülkemizde hem de ihraç edilen ülkeler tarafından analizi yapılmaktadır. Porselen, plastik vb. gibi ürünler de sadece Çin’den gelenlerin %20’sinin analizi yapılırken, diğer ülkelerden gelen ürünler ise evrak kontrolü yapılarak yurda girmektedir.”

Milletvekili Ahrazoğlu, “sağlık açısından ülkeye gelen her türlü gıda ve gıdaya temas eden ürünlerinin tamamının analizlerinin yapılması konusunda bir tedbir almayı düşünüyor musunuz?” şeklinde sorusunu sormuş ve cevap istemiştir

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir yanıt yazın