Home / İslam / AHLAKIN GÜZELLİKLERİNİ TAMAMLAMAK ÜZERE GÖNDERİLDİM

AHLAKIN GÜZELLİKLERİNİ TAMAMLAMAK ÜZERE GÖNDERİLDİM

Spread the love

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.): “Ben ahlakın güzelliklerini tamamlamak üzere gönderildim” buyurdular. Onun bisetinden (Peygamber olarak gönderilmesinden) önce güzel ahlak ve övülmüş sıfatlar henüz tamam değildi. Mesela hasedin iki tarafı vardır: Biri mezmum (kötülenmiş) olanıdır ki, başkasındaki nimetin yok olmasını istemektir. Böyle hasedi bütün Peygamberler yasaklamıştır. Hasedin Memduh (övülmüş) olan diğer tarafına da gıpta derler. Nitekim Hadis-i şerifte buyruldu:

Ancak iki kişiye gıpta edilir:

Biri: Allâhü Teâlâ bir kuluna nafi (faydalı ilim) ihsan edip o da onu neşredip halkın ölmüş kalplerini onunla diriltmeye çalışsa işte ona gıpta edilir.

İkincisi: Allâhü Teâlâ bir kuluna mal ihsan edip o da onu Allâh’ın emrettiği hayır yollarına sarf etse, işte buna da gıpta edilir.”

İşte mü’min gıpta edecekse böyle faydalı şeylere gıpta etmelidir.

Gazap yani öfke kötülenmiştir. Amma Allah için gazap etmek güzel ahlaktandır. Kibir de böyledir. Nitekim “Kibirliye karşı kibirlenmek tevazudandır.” buyurulmuştur.

Bunlar gibi ne kadar fena sıfat varsa tamamının övülmüş tarafı tespit olunmuş ve ümmet-i Muhammed onunla amel etmiştir. Yani kötülenmiş tarafını terk etmiş ve övülen kısmıyla amel etmişlerdir.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir