Home / Siyaset / 2023’le Atatürk, 2053’le Fatih Sultan Mehmet, 2071’le Alpaslan olunmuyor.

2023’le Atatürk, 2053’le Fatih Sultan Mehmet, 2071’le Alpaslan olunmuyor.

Spread the love

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısı’nın birinci bölümü üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına öz aldığı konuşmasına, “Sözlerimin başında, Fırat Kalkanı Harekâtı’nda şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum” şeklinde başlamıştır.

Son günlerde ülkede meydana gelen felaketlere kısaca değinmek istediğini belirten Ahrazoğlu, “Beşiktaş’ta gerçekleştirilen saldırıda şehit olan 45 evladımızın acılarını içimizde hissederken, Kayseri’de bulunan 1. Komando Tugayı’nda görevli Mehmetçiklerimize yönelik çarşı izinlerine çıktıkları sırada gerçekleştirilen bombalı saldırıyla yüreklerimiz bir kez daha yaralandı. Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum, kederlerini unutup “Vatan sağ olsun!” diyen ve haykıran ailelerine başsağlığı, gazilerimize de acil şifa diliyorum. Dualarımız; acıların bir an önce bitmesi, tüm vatan evlatlarının sağlıkla görevlerini yapması, vatanımızın birlik ve dirliğinin sonsuza kadar muhafaza edilmesidir” açıklamasını yapmıştır.

Kayseri’de gerçekleştirilen bombalı saldırıda askerlerin yeterli tedbir alınmadan izne çıkmasına imkân tanıyan sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasının gerektiğini ifade eden Ahrazoğlu, “Terör olayları benzer şekilde gerçekleştirilmekte, bu da istihbarat zaafının olduğu düşüncesini akıllara getirmektedir. 15 Temmuz kanlı girişimi sonrasında da benzer tartışmalar olmuş ancak herhangi bir iyileştirmeye gidilmediği yahut yapılmış ise derde deva olmadığı görülmüştür. Yetersiz ve kök-neden analizi yapıldığında “Sorumlusu benden ise kalsın.” yaklaşımının hâkim olduğu bir yönetimin ülkeyi felaketlerden kurtarması imkânsız görünmektedir. Kısacası hamasi söylemlerle, 2023’le Atatürk, 2053’le Fatih Sultan Mehmet, 2071’le Alpaslan olunmuyor.” dedi.

Milletvekili Ahrazoğlu; Türk Patent Enstitüsü’nün ülkede marka, coğrafi işaret, tasarım, patent ve faydalı model gibi sınai mülkiyet haklarının korunması, bu haklara ilişkin toplumdaki bilgi ve farkındalık düzeyinin artırılması amacıyla 1994 yılında kurulduğunu belirterek, “Bir yıl sonra yürürlüğe konulan patent ve faydalı modele ilişkin 551 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, tasarımlara ilişkin, coğrafi işaretlere ilişkin, markalara ilişkin kanun hükmünde kararnameler yayınlanmış. Bu hakların söz konusu kanun hükmünde kararnameler kapsamında korunması sağlanmıştır. Türkiye Patent Enstitüsü kuruluşuna ilişkin 544 sayılı Kanun Hükmünde Kararname değiştirilerek 5000 sayılı Enstitü Kuruluş Kanunu 2003 tarihinde yasalaştırılmıştır ve görüşmekte olduğumuz anılan kanun tasarısı 5 kitaptan oluşmaktadır.” açıklamasında bulunmuştur.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu; bugün itibarıyla Türk Patent Enstitüsüne bakıldığında AR-GE faaliyetlerinin bir sonucu olan patent başvuruları ve tescillerinde 2015 yılında 5.512 yerli, 8.446 yabancı patent başvurusu olduğunu belirterek, “yabancı patentlerden yüzde 99,1’i kabul edilirken yerli patentlerden yüzde 31’i kabul edilmiştir yani tescil edilmiştir. Yani, yabancı patent başvurularının neredeyse tamamı tescil edilmiş durumdadır. Demek ki biz patentin önemini tam anlatamamışız.” şeklinde açıklama yapmış ve ekonomik büyüklük açısından 17’nci sırada yer alan ülkenin patent başvurusunda bulunan 25 ülke arasında son sırada yer almasını kabullenmenin mümkün olmadığını belirterek, “Ekonomik büyüklükte Türkiye’nin gerisinde yer alan Tayland, İsrail ve İran’ın listede daha üst sıralara yerleşmesi, konu üzerinde daha çok çalışmamız gerektiğini göstermektedir. Söz konusu kanun tasarısıyla tüm tarafların aynı şekilde anlayarak uygulamaya alacak şekilde düzenlenmemesi temelinde, kanun teklifini Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak eksik bulmakla birlikte, sanayicinin beklentilerine cevap vermesini ve onlara katkı sağlanmasını umuyoruz.” açıklamasını yaparak konuşmasını tamamlamıştır.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir